V okolí se nachází několik zajímavých míst a památek, které si jistě zaslouží zmínku na našich stránkách.
Branná neboli Kolštejn je staré poutní místo. Nad zázračným pramenem stával dřevěný kostelík a v něm dřevěná socha Panny Marie Utěšitelky. Sošku podle legendy přinesli ze Svaté země Maltézští rytíři. Prameni vody a sošce se přisuzoval řada zázraků a poutníků do Kolštejna přibývalo. V roce 1734 byl postaven nový poutní kostel a tím se obec stala významným poutním místem v Jeseníkách. Ovšem v r. 1789 za Josefínských reforem bylo poutní místo zrušeno a poutní kostel jako nadbytečný byl odsvěcen a zbořen. Soška byla přenesena do farního kostela Archanděla Michaela. Památkou na poutní místo tedy zůstal pouze pramen zázračné vody.
Ten ovšem poslední dobou značně chátral, nakonec však došlo k jeho obnově. Slavnostně bylo renovované místo vysvěceno při pouti 12.8.2012. Mariánská pouť se stává v Branné pomalu tradicí a navazuje tak na zaniklou tradicí z 18. století. Hlavní slavnost je ovšem přenesena do farního kostela Archanděla Michaela. V něm můžeme vidět kopii originálu sochy, která je v úschově na arcibiskupství v Olomouci.
Samotný pramen je nejsnáze dostupný od cesty od nádraží k hájovně Banjaluka. Asi 100m od rozcestníku narazíme na most k čističce odpadních vod a od něj na sever do svahu směřuje cesta k prameni.
Naučná stezka byla zřízena v roce 1980 v působivém okolí obce Branná. Na 12,5 km turisticko-rekreační trasy je 14 polytematických zastavení. Začátek stezky je v obci Branná pod žel. stanicí, dále vede přes louky s bohatou květenou do přírodní památky Pasák.
Geologická a geomorfologická přírodní památka Pasák (vyhlášena roku 1982 na území 2,5ha jako chráněný přírodní výtvor) je tvořena skalním hřbet s mrazovými sruby, izolovanými skalami s výskyty skalních převisů a kryoplanačními terasami pod Polomským potokem. Na skalních stěnách se vyvinuly žebrovité pseudoškrapy (korozní škrapové tvary v nekrasových horninách). Místy jsou patrné i menší krasové jevy. Mezi bizarními tvary nalézáme např. skalní okno, skalní hřib a plotna. Dominantní skalní věž Pasák je opředena řadou pověstí - např. O zkamenělém pastýři.
Zastavení - km - Název zastavení
Zastavení 1 0 km Situační mapa
Zastavení 2 0,5 km Historie a význam železnice na Branensku
Zastavení 3 2 km Květena okolí Branné
Zastavení 4 3 km Přírodní památka Pasák
Zastavení 5 4,5 km Charakteristická fauna okolí Branné
Zastavení 6 5 km Topografická orientace - výhled
Zastavení 7 6 km Antropogenní terénní úpravy
Zastavení 8 7 km Lesní úzkorozchodná železnice
Zastavení 9 8 km Vodní plávka dříví
Zastavení 10 8,5 km Pohraniční opevnění
Zastavení 11 9 km Dynamický vývoj toku říčky Branné
Zastavení 12 9,5 km Hornická činnost
Zastavení 13 10 km Pěchotní srub
Zastavení 14 12,5 km Významné památky obce Branné
Nová naučná stezka za krásami Branné.
Po žluté turistické značce se dostanete přímo k chate Paprsek. Cesta vede přes Kutný vrch, Malé Vrbno, Adamovské údolý, Velké Vrbno.
Můžete zvolit i jiné turistické značky viz. klub českých turistů
Horský hotel Paprsek byl postaven roku 1932 přímo "V ráji" - tak se totiž původně nazývalo místo na rozhraní tří horských celků: Hrubého Jeseníka, Rychlebských hor a Králického Sněžníku.
Paprsek nabízí klid a pohodlí, po náročné rekonstrukci a modernizaci poskytuje vysoký standart ubytování i bohaté služby, všestranný sportovní program pro každou roční dobu a za jakéhokoli počasí - to vše uprostřed půvabné přírody.
Můžete zvolit mnoho turistických cest - z Ramzové - lanová dráha, Ostružné, Branné.
Chata nabízí celoroční ubytování v malebném prostředí Jeseníků. Je přirozenou turistickou bránou k pěším túrám na Keprník, Vozku či zdatnější na Praděd. Útulné a nově zrekonstruované ubytování s vlastním sociálním zařízením a s příjemnou restaurací.
Je to výlet pro milovníky turistiky, cyklistiky, železnice a překvapení v dnešní době téměř neuvěřitelného. Lesní bary se nacházejí v překrásném prostředí Rychlebských hor asi 2 km západně od železniční stanice Horní Lipová, kde se také nachází muzeum Slezského semeringu. Po příjezdu do stanice se dáte doleva po cyklostezce 6044 a asi po dvou km dorazíte k prvnímu lesnímu baru. V současné době probíhá zvelebování, ale nevím zda to nebude ke škodě. Byli jsme zde v listopadu 2008 a ještě to byla romantika, která fungovala asi 2 roky. Je zde samoobsluha vše za 10 Kč. Od piva, přes víno kořalku až po nealko, kafe, čaj a pišingry. je zde i razítko a pohledy a samozřejmě kasička. Cestou dále je horní bar, pak vyhlídka a přes útulnu Mates jsme po žluté značce došli až na Smrk - kraničník. V okolí je ještě mnoho dalších zajímavostí.
Kousek od sjezdovky u silnice na Staré Město se nachází místo Šibeniční vrch, kde se do roku 1753 zhruba 400 let popravovalo. Připomíná to kamenný kříž, pamětní deska a pamětní lípy, které byly vysázeny asi po roku 1753. Katovské řemeslo bylo velice důležité, ale nebylo vážené a velmi drahá záležitost. Proto si obce půjčovali katy z jiných měst a obcí. Smrtí se trestalo za vraždy a lopeže, ale i za krádeže a za různé mravnostní přečiny. Popravovalo se šibeničním mečem nebo popravčím kolem. Podrobnosti se dozvíte v knize Historické toulky Šumperskem, Drahomír Polách, Nakladatelství Pavel Ševčík - Veduta, Štíty 2012.