Obec Branná vznikla v podhůří Jeseníků jako Goldenstein, česky Kolštejn již kolem roku 1282. Zlatý kámen, nyní Branná byla založena při staré obchodní cestě do Slezska. Někdy po roce 1301 panoval v obci Jan Wüstenhube, stavebník a zakladatel místního hradu. Později byl Kolštějn navrácen do královského majetku a od roku 1339 zde vládl rod pánů z Lipé. Od roku 1947mluvíme o obci jako o Branné. Název získala obec podle místní řeky. První městský znak pochází z roku 1570, kdy se poprvé objevil na pečetích města. Vývoj obyvatelstva obce byl v historii velmi kolísavý, počet obyvatel se mapuje od roku 1771. V tomto roce bylo v Branné evidováno celkem 706 obyvatel. V roce 1921 najdeme soupisu obyvatel Branné 911 jmen, z toho pouze 16 Čechů. Po druhé světové válce skočil počet obyvatel na 421 osob.
Půdorys dnešní zástavby Branné je dán úzkým ostrohem zvoleným pro stavbu původního gotického hradu. I přes malou rozlohu městečka zde vzniklo náměstí a poměrně bohatá síť uliček.
Od roku 1992 má Branná status městské památkové zóny.
Tyto objekty jsou jádrem památkové zóny a jsou pro svou historickou hodnotu chráněny. Jsou o to vyznáčnější, že jsou soustředěny v jednom nevelkém prostoru.
Socha sv. Jana Nepomuckého se nachází ve výklenku vnější zdi závěru kostela sochařská práce datovaná do roku 1733.
Sousoší Piety je součástí areálu kostela, lidová kamenická práce z roku 1663
Fara č.p. 113 budova klasicistní architektury z roku 1784
V červeném štítě stojí na stříbrném trojvrší černý dvouocasý lev, držící v předních tlapách stříbrno-modře čtvrcený štítek. V každém poli štítku po jedné šeestihorté hvězdě, ve stříbrných polích červené, v modrých polích zlaté. Pod štítkem tři zlaté lilie, dvě nad jednou.
Na červeném listě tři žluté lilie a černý dvouocasý lev se žlutou zbrojí, bílým okem a zuby, vyrůstající z bílého vodorovného pruhu na dolním okraji. Bílý pruh je široký 1/5 šířky listu.